Poradnia leczenia stopy końsko — szpotawej metodą Ponsetiego Wrocław
Poradnię prowadzi dr Joanna Kraśny - ortopeda dziecięcy
W Centrum Medycznym Equisetum jest możliwość przeprowadzenia zabiegów tenotomii ścięgna Achillesa w znieczuleniu ogólnym, pod opieką wykwalifikowanego zespołu anestezjologicznego (specjalista anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną). Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa około 20–30 minut. Znieczulenie prowadzone jest metodą wziewną. Jest przeprowadzone w sposób maksymalnie atraumatyczny dla dziecka, które zasypia i budzi się na rękach rodzica. Po zabiegu dziecko wraz z rodzicem pozostają popieką zespołu anestezjologicznego na sali obserwacyjnej przez kilka godzin, a po okresie obserwacji wraca do domu. Przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, lekarz specjalista anestezjolog przeprowadza z rodzicem wywiad i kwalifikację dziecka do znieczulenia (najczęściej w formie telefonicznej).
Kilka słów o leczeniu (źródło ponseti.pl):
Metoda Ponsetiego w swoich podstawowych założeniach jest prosta. I to właśnie jej prostota pozwala na właściwe jej zastosowanie. Pomimo tego, że medycyna idzie do przodu, co jest pożądane, to czasem koniecznym jest zatrzymanie się i powrót do źródeł bez wprowadzania modyfikacji, których wynikiem jest niepoprawne leczenie. Ponieważ sama w sobie metoda jest prosta, w pułapkę traktowania jej po macoszemu wpada bardzo wielu lekarzy, uważając, że potrafią ją przeprowadzić poprawnie, że „przecież to nie jest trudne”. Jednak ilość dzieci leczonych źle jest bardzo wysoka na całym świecie. Dlaczego? Wiele niepotrzebnych kombinacji jakie są stosowane w tej metodzie sprawia, że metoda w oczach wielu specjalistów staje się prostacka i banalna, co przekłada się na marne efekty leczenia, niekiedy wręcz odwrotne od zamierzonych. Wielu lekarzy twierdzi, że stosuje metodę Ponsetiego, podczas gdy jest to autorska metoda danego lekarza lub metoda, która stosowana była przed metodą Ponsetiego – podobna nieco w pierwszym etapie leczenia. O poprawności stosowania metody Ponsetiego decydują bardzo subtelne różnice i niuanse, które mają wpływ na całość leczenia dziecka. Wzięcie ich pod uwagę podczas leczenia pokazuje, że choć metoda Ponsetiego wydaje się prosta, w rzeczywistości taką nie jest.
Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu stopy końsko — szpotawej metodą Ponsetiego zapraszamy na stronę Fundacji im. Ignacego Ponsetiego